Lokalizacja projektu
Porady laktacyjne mogą być realizowane w domu matek. Preferowane jednak byłoby utworzenie stacjonarnej poradni działającej przy Oddziale Neonatologicznym w Świdniku.
Opis projektu
Projekt "Poradnia laktacyjna" zakłada objęcie profesjonalnym poradnictwem laktacyjnym noworodków, które przyszły na świat w Świdniku lub które tu mieszkają wraz z ich matkami przez Certyfikowanego Doradcę Laktacyjnego (CDL). Założenia projektu są zgodne z wytycznymi Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (DzU 2016 poz 1492), stanowiska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i żywienia dzieci, Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej (DzU 2018 poz 1756) a także z globalną strategią żywienia niemowląt i małych dzieci ogłoszoną przez WHO. Projekt ten zakłada profesjonalną pomoc doradcy laktacyjnego w rozpoczęciu i kontynuacji karmienia jedynym specyficznym gatunkowo pokarmem jakim jest mleko kobiece. Karmienie naturalne niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla dziecka, mamy jak i całego społeczeństwa. Jest to jednak trudna sztuka, wymagająca przygotowania oraz wsparcia. Trudności jakie doświadcza kobieta w połogu: ból, zmęczenie, lęk, "burza hormonalna" oraz zamęt informacyjny, brak wiedzy i wsparcia może skutecznie zakończyć laktację. Fachowa pomoc CDL, która obejmuje spotkanie, rozmowę oraz instruktaż na fantomie przyczyni się do zwiększenia odsetka kobiet karmiących piersią z powodzeniem przez długi czas. Wsparcie kobiety w tym okresie jest bardzo ważne. Projekt zakłada porady w formie indywidualnych spotkań, które będą przebiegały według standardu zawierającego: wywiad, obserwację matki, badanie piersi, obserwację i badanie dziecka, ocenę funkcji ssania, obserwację aktu karmienia a na końcu postawienie rozpoznania. Matka otrzyma zalecenia w formie pisemnej, instruktaż praktyczny a także materiały edukacyjne dotyczące karmienia piersią. W razie potrzeby otrzyma skierowanie do specjalisty zgodnie z rozpoznanym problemem. Poradnictwo laktacyjne nie jest refundowane przez NFZ. Koszty z nimi związane powodują iż nie są one dostępne dla wszystkich kobiet, które tego potrzebują. Wśród młodych matek jest mała wiedza na temat możliwości uzyskania takiego wsparcia. Utworzenie bezpłatnej Poradni Laktacyjnej zwiększy dostępność do profesjonalnego poradnictwa a co za tym idzie zwiększy świadomość matek o możliwości uzyskania wsprcia oraz znacząco wydłuży czas karmienia piersią.
Uzasadnienie
Indywidualne poradnictwo laktacyjne jest jedną z najskuteczniejszych form pomocy matce karmiącej piersią. Lekarz POZ oraz Położna Środowiskowa nie maja pełnego przygotowania aby prowadzić porady laktacyjne, również czas oraz specyfika ich wizyt , nie pozwala skupić się jedynie na problemie karmienia naturalnego. CDL odpowie na wszystkie pytania, rozwieje wątpliwości, upewni się czy wszystko przebiega prawidłowo a gdy pojawi się problem będzie umiał mu zaradzić. Utworzenie Poradni Laktacyjnej zwiększy świadomość społeczną na temat tego jak ważne jest karmienie naturalne.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Część składowa | Łączny koszt |
---|
1 | Materiały edukacyjne i potrzebne do prowadzenia dokumentacji. Dopozażenie gabinetu (zakup fotela,poduszek, rogali, kozetki, lakatatora, fantomów) Sprzęt jednorazowy (np. do karmienia alternatywnego, strzykawek,rękawiczek). wynagrodzenie za porady | 50 zł |
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Projekt może być finansowany z budżetu GMŚ, pod warunkiem podjęcia przez Radę Miasta programu profilaktyki zdrowotnej. Program ten musi być opracowany zgodnie z wytycznymi rozdziału 4 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373) na podstawie map. potrzeb zdrowotnych oraz danych epidemiologicznych, a także musi uzyskać pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która ma 2 miesiące na udzielenie opinii. Program podjęty uchwałą Rady Miasta jest podstawą do ogłoszenia przez BMŚ konkursu na realizatora programu. Skomplikowana procedura oraz długi termin jej realizacji pozwala twierdzić, że realizacja projektu będzie możliwa dopiero w 2021r.