Opis projektu
Zabawa na placu sensorycznym to stały i systematyczny trening sposobu, w jaki dziecko odbiera i przetwarza bodźce a także jak na nie reaguje. Projekt zakłada rewitalizację istniejącego już Placu Zabaw zlokalizowanego przy ulicy Króla Pole w Świdniku, w rejonie Szkoły Muzycznej. Przebudowa zakłada powstanie nowoczesnego interaktywnego placu zabaw z elementami stymulacji sensorycznej zmysłów wzrokowo słuchowych. W ramach rewitalizacji zostaną zakupione atrakcje inspirowane instrumentami muzycznymi nawiązującymi do pobliskiej Szkoły Muzycznej.
W Świdniku nie ma obecnie sensorycznego placu zabaw i zaproponowany obiekt będzie pierwszym takim miejscem , pozwoli on na stymulacje wielozmyslową, rozwój kreatywności, logicznego myślenia i wielu innych umiejętności. Plac będzie obfitował w sprzęty zarówno standardowe takie jak karuzele, huśtawki oraz równoważnie, które stymulują zmysł ruchu i równowagi a także znajdziemy tam wiele unikatowych sprzętów wpływających na rozwój zmysłu wzroku i słuchu. Panele stymulujące zmysł wzroku oraz wykorzystane w nich kolory i barwy znacząco wpłyną na regulację nastroju, emocji i będą miały niebagatelny wpływ na rozrój psychiki dziecka. Granie na instrumentach aktywizuje do pracy obie półkule mózgowe i umożliwia im stan równowagi. Ćwiczy także małą motorykę dłoni oraz precyzję. Wpływa na rozwój emocjonalno-społeczny, a dzięki wielu instrumentom w naszym panelu muzycznym dzieci będą miały okazję poćwiczyć współpracę w grupie i komunikację.
Urządzenia na placu stymulować będą następujące typy zmysłów:
Grupa 1 - ZMYSŁ SŁUCHU: stymulacja dźwiękowa (umożliwia odbieranie (percepcję) fal dźwiękowych poprzez uszy. Jego zadaniem jest komunikacja między organizmami żywymi oraz rozpoznawanie otoczenia. Stymulacja zmysłu słuchu aktywizuje obie półkule mózgu, rozwija kompetencje społeczne i kreatywność)
Grupa 2 - ZMYSŁ WZROKU (o zdolność do odbierania bodźców świetlnych ze środowiska oraz ogół czynności związanych analizą tych bodźców, czyli widzeniem )
Grupa 3 - UKŁAD PRZEDSIONKOWO – PROPRIOCEPTYWNY w tym wzmacnianie równowagi (receptory układu przedsionkowego znajdują się w uchu wewnętrznym i mają ścisły związek anatomiczny z systemem słuchowym. Receptory układu propriocetywnego (czucia głębokiego) zaś rozmieszczone są w mięśniach, ścięgnach i stawach. Układ przedsionkowo – propriocetywny umożliwia odbieranie doznań związanych z ruchem i zmianami w ruchu. Wpływa na utrzymanie równowagi, świadomości przestrzeni, właściwe napięcie mięśniowe, koordynację i płynność ruchu. Od jego prawidłowego działania zależy kształtowanie się i rozwój funkcji ruchowych, czuciowych i poznawczych. )
Grupa 4 - UKŁAD DOTYKOWY (największy i najbardziej pierwotny system zmysłowy. Pomaga różnicować to, czego dotykamy i gdzie jesteśmy dotykani. Ostrzega przed nieoczekiwanymi lub niebezpiecznymi wrażeniami dotykowymi. Ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego, koncentracje uwagi i funkcje ruchowe.)
Grupa 5 - PLANOWANIE RUCHU (PRAKSJA) (to z zdolność do planowania i wykonywania nowej, celowej aktywności ruchowej w nieznanej sytuacji. Prawidłowa praksja wpływa m.in. na emocje, uwagę, pamięć, odpowiednie odbieranie innych zmysłów, zdolności motoryczne, orientacje przestrzenną)