Opis projektu
Projekt nasz kierujemy do dzieci w wieku 10 – 14 lat, którym rodzice nie są w stanie zapewnić opieki w ciągu dnia - w trakcie trwania ferii zimowych. Działania w projekcie mają na celu efektywne spędzenie czasu przez uczestników poprzez bogaty program aktywizująco – poznawczy.
W programie planujemy zbójnicką wyprawę w góry - szlakiem Janosika, z poznaniem historii jego życia i miejsc, w których bywał, łącznie z pobytem w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji, gdzie został oskarżony i stracony. Wyprawom towarzyszyć będą góralskie przyśpiewki przy ognisku połączone
z tańcami zbójnickimi, opowieści bajarza o zbójnikach, Janosiku i o życiu w górach – na wesoło
i poważnie - przy gorącej herbacie i oscypkach z żurawiną. Zwyczajem zbójnickim wybierzemy się także na nocną wyprawę z pochodniami w góry, poszukamy chrustu i rozpalimy samodzielnie ognisko, za co uczestnicy otrzymają odznakę odwagi „Janosika”.Na Słowacji oprócz wizyty
w Liptowskim Mikulaszu planujemy odwiedzić Stary Smokowiec, w tym wejść na górę Hrebienok, gdzie corocznie odbywa się konkurs i pokaz rzeźb z lodu - Tatry Ice Master i towarzyszące mu efekty: muzyka, światła, lasery, a wieczorem multimedialne show. Dzieci podczas wyjazdu nauczą się tańców góralskich i zbójnickich, a także przyśpiewek góralskich.
Cel zajęć – poza aktywnością ruchową i poznawczo – edukacyjną jest mocno integracyjny, nakierowany na pracę w grupie, kontakt z kolegami, wzajemny szacunek, otwartość na drugiego człowieka, komunikację, co po okresie izolacji społecznej powodowanej pandemią jest bardzo ważne dla rozwoju psychicznego dzieci. Wyjazd uczestników na ferie zostanie zrealizowany w drugim tygodniu ferii, tj. w terminie: 23.01 – 27.01.2023 r. Turnus będzie liczył 30 uczestników oraz 4 opiekunów. Termin realizacji projektu (w tym: koszty wizyty studyjnej, administracyjne, organizacyjne, rozliczenie projektu – m.in. benzyna, nocleg) - planujemy od 01 stycznia 2023 do 28 lutego 2023.
Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę, mającą przygotowanie pedagogiczne i wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, w tym w prowadzeniu tego typu zajęć, również wyjazdowych. Uczestnicy skorzystają z dodatkowych atrakcji, jak: wizyta
w Aquaparku, zwiedzanie Zakopanego, wjazd na Gubałówkę, jazda na łyżwach, kulig z ogniskiem
i kiełbaskami. Projekt zostanie zakończony popisem nabytych umiejętności: tańców góralskich, przyśpiewek, zapamiętanych opowieści o zbójnikach, napisaniu własnych opowieści, bądź przygotowaniu scenek aktorskich.
Uzasadnienie
Projekt zakłada integrację, potrzebną dzieciom po okresie pandemicznym. Wiemy jak duże spustoszenia w psychice wyrządziła izolacja społeczna powodowana pandemią, w wyniku której dzieci odzwyczaiły się od wzajemnego współdziałania, przebywania w gronie rówieśników, często popadając w depresję i osamotnienie. Wychodzimy z propozycją wspólnego spędzenia czasu w atrakcyjnym miejscu w górach, w gronie innych dzieci i opiekunów z wysokimi kwalifikacjami, z doświadczeniem w prowadzeniu tego typu wypoczynku i pracy z dziećmi i młodzieżą. Dodatkowo wzbogacimy nasz program o mnóstwo atrakcji, w trakcie których dzieci zrelaksują się, poznają wiele ciekawych miejsc, ciekawych historii o górach, a rodzice pracujący zawodowo nie będący w stanie zapewnić dzieciom atrakcji w czasie wolnym od zajęć w szkole będą spokojni o opiekę nad ich dziećmi, co zapewni wysoko wykwalikowana i odpowiedzialna kadra pedagogów.