Lokalizacja projektu
Miasto Świdnik
Opis projektu
Ogród deszczowy to nasadzenia roślin na specjalnie dobranych warstwach filtracyjnych, zasilane wodą opadową z rynny. Ogród deszczowy charakteryzuje się specyficznym doborem roślin – do stworzenia ogrodów deszczowych wykorzystuje się głównie tzw. rośliny hydrofitowe, które za pomocą korzeni i kłączy zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody. Ogród deszczowy w pojemniku sprawdzą się w terenie silnie zurbanizowanym, z nawierzchniami utwardzonymi. Nie tylko poprawią estetykę i mikroklimat miejsca, ale też oczyszcza wodę i zatrzymuje ją w krajobrazie. Zwiększając retencję, zapobiega podtopieniom będącym skutkiem opadów nawalnych. Ogrody deszczowe w pojemnikach zakłada się przy budynkach, a ich wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu.
Możliwe byliny do ogrodu deszczowego:
- Bodziszek łąkowy
- Jaskier ostry
- Języczka
- Kosaciec
- Krwawnica pospolita
- Mięta nadwodna
- Mozga trzcinowata
- Sadziec
- Wielosił
Pielęgnacja ogrodu deszczowego nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Przy odpowiednim dobraniu podłoża, a szczególnie roślin, odpornych na warunki atmosferyczne, nie jest wymagane dodatkowe podlewanie ani nawożenie. Niewątpliwą zaletą ogrodu deszczowego w pojemniku jest również małe zapotrzebowanie na przestrzeń – taki obiekt można łatwo wkomponować w istniejącą już infrastrukturę.
Autor projektu wyraża zgodę na zastosowanie alternatywnych rozwiązań nieprzewidzianych w tym projekcie, które spełniłyby jego podstawowe założenia. Wszystkie elementy zagospodarowania terenu, jak także konkretne lokalizacje, zostaną poddane analizie możliwości realizacji pod względem obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej wraz z uzgodnieniami.
Ilość i lokalizacje ogrodów deszczowych zostaną określone na etapie realizacji projektu oraz do wysokości środków.
Uzasadnienie
Nasilające się zmiany klimatyczne w ciągu ostatnich lat oraz prognozy dotyczące ogólnej sytuacji klimatycznej w Polsce i na świecie w najbliższej przyszłości sprawiają, że coraz częściej pojawiają się ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci długotrwałej suszy bądź gwałtownych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia. Zjawiska te są szczególnie widoczne w okresie letnim. Prostym rozwiązaniem, które ogranicza odpływ wód opadowych do kanalizacji, a równocześnie zapewnia dbałość o rośliny w trakcie suszy są ogrody deszczowe. Dodatkowo, należy zaznaczyć, iż rośliny nie tylko absorbują dwutlenek węgla, ale także oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji chemicznych i pyłów. W odróżnieniu od terenów niezurbanizowanych, w mieście jest szczególnie dużo zanieczyszczeń generowanych przez środki transportu drogowego. Woda trafiająca do kanalizacji burzowej, zasila rzeki i zbiorniki pełniące funkcje retencyjne ogromnym ładunkiem metali ciężkich.
Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcęLp. | Część składowa | Łączny koszt |
---|
1 | Wykonanie ogrodów deszczowych | 70 000 zł |
Status projektu
Zweryfikowany pozytywnie