Lokalizacja projektu
Punkt może być zlokalizowany na terenie garaży, przy ulicy Skarżyńskiego. Są tam stare, nieużywane już najazdy, które niegdyś były wykorzystywane do podobnych celów.
Jeżeli ta lokalizacja z jakichś względów jest nieodpowidnia, określeniem jej powinny zająć się osoby odpowiedzialne za planowanie przestrzeni w gminie.
Opis projektu
Miejsce do samodzielnej wymiany płynów eksploatacyjnych w samochodach osobowych powinno posiadać najazd z rampą lub kanałem. Podłoże powinno być wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia w razie rozlania płynów eksploatacyjnych. W miejscu pod obsługiwanym pojazdem powinna znajdować się zlewnia (lej o średnicy przynajmniej 60cm) połączona wężem ze zbiornikiem na odpady płynne. Zlewnia powinna być mobilna (na kołach lub na wysięgniku), aby swobodnie można było podstawić ją w dowolnym miejscu pod pojazdem. W obrębie punktu wymiany oleju powinien znajdować się pojemnik na zużyte filtry. Zbiornik na płyny oraz pojemnik na filtry powinny być cyklicznie opróżniane, a zawartość utylizowana.
Uzasadnienie
Wielu użytkowników pojazdów chciałoby mieć miejsce, gdzie w bezpieczny sposób może samodzielnie wymienić płyny eksploatacyjne oraz je zutylizować w trosce o środowisko naturalne. Pozbycie się przepracowanych olejów, płynów i filtrów stanowi spory problem. Takie miejsce może przyczynić się do zmniejszenia problemu wylewania szkodliwych chemikaliów do ziemi i zanieczyszania wód gruntowych. Kiedyś istniały ogólnodostępne najazdy, które cieszyły się sporą popularnością. Punkt samodzielnej wymiany oleju mógłby z powodzeniem je zastąpić.
Status projektu
Zweryfikowany negatywnie na etapie oceny merytorycznej
Uzasadnienie
Zgodnie z §3 ust. 1 pkt 1 ze środków z budżetu obywatelskiego realizowane są projekty, należące do zadań własnych Gminy Miejskiej Świdnik. Przedmiotowy projekt nie należy do zadań własnych Gminy Miejskiej Świdnik ze względu na powstające odpady które nie należą do grupy unieszkodliwianych odpadów komunalnych .