Opis projektu
Projekt skierowany jest do rodziców młodszych dzieci (7 – 12 lat) nie będących w stanie zapewnić im opieki w okresie wakacyjnym. Działania w projekcie mają na celu efektywne spędzenie czasu przez uczestników poprzez poznawanie zabytków kultury w regionie lubelskim (pałaców i zamków znamienitych rodów), dawnych obyczajów dworsko – rycerskich (ślubowanie, pasowanie na rycerza, przygotowanie kodeksu rycerskiego i kodeksu dobrych manier) przy zachowaniu formy zabawowej i twórczej (wykonywanie prac rękodzielniczych: koron z welonami, wianków, mieczy i tarcz -
z ozdabianiem ich) oraz udział w warsztatach taneczno-teatralnych (nauka menueta – tańca dworskiego, poloneza) oraz sportowych (turniej rycerski – pokaz umiejętności sprawnościowych). Obrzędy rycerskie i turniej odbędą się w ruinach Zamku w Krupem, w Zamku w Janowcu dzieci będą szukały ukrytego skarbu, a uroczysty bal w strojach szlacheckich odbędzie się w Pałacu w Kozłówce. Dzieci zwiedzą również Rynek w Kazimierzu Dolnym, Górę Trzech Krzyży oraz Zamek Esterki w Bochotnicy, gdzie odtańczony zostanie przez nie menuet. Pomiędzy wyjazdami uczestnicy będą twórczo pracować manualnie przygotowując rekwizyty do swoich teatralno – sportowych inscenizacji. Poznają ciekawe legendy towarzyszące każdemu z tych obiektów, historię życia ich mieszkańców oraz znamienitych rodów zamieszkujących nasz region. Będą mogły wcielić się w rycerzy i księżniczki, poczuć „ducha” dawnych czasów. Każdy dzień zaplanowany zostanie tematycznie – twórczo i ciekawie. W trakcie półkolonii zostanie zapewniony dzieciom gorący posiłek dziennie (obiad).
Cel przedmiotowych zajęć – poza aktywnością ruchową i poznawczo – edukacyjną, jest mocno integracyjny, ukierunkowany na pracę w grupie, kontakt z kolegami, co w czasach obecnych - po izolacji powodowanej ograniczeniami pandemicznymi – jest szczególnie ważne dla rozwoju psychicznego dzieci. Potrzebę taką komunikują rodzice, a my chcemy naszymi działaniami wyjść im naprzeciw. Proponowany przez nas program zajęć ma także pomóc dzieciom, poza względami edukacyjno - poznawczo - terapeutycznymi, w uświadomieniu tkwiącego w nich talentu, rozbudzeniu pasji, bądź kształceniu posiadanych już zdolności, a przez to w podniesieniu poczucia ich wartości, otwartości na drugiego człowieka, poprawie komunikacji i relacji z drugim człowiekiem.
Przedmiotowe wydarzenie, tj. półkolonie letnie rozpoczną się 4 lipca 2022 roku i będą trwały przez okres 4 tygodni. Z wypoczynku skorzysta 80 dzieci - w 4 turnusach po 20 dzieci.
Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowaną kadrę, mającą przygotowanie pedagogiczne, wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, a także merytoryczne (instruktorski kurs kwalifikacyjny
z dziedziny tańca i reżyserii teatralnej) oraz terapeutyczne (doświadczenie pracy w Ośrodkach pomocowych). Przedmiotowe wydarzenie (w każdym z 4 turnusów) zakończy uroczysty bal
z zaprezentowaniem poznanych tańców (menueta i poloneza) w strojach dworskich oraz wspólne uwiecznienie tego wydarzenia na zbiorowej profesjonalnej fotografii, w pięknej scenerii kozłowieckiego Pałacu i parku.
Uzasadnienie
Podstawowym celem programu półkolonii „Tropem księżniczek i rycerzy – bajkowe spotkania
z historią ” jest zagospodarowanie dzieciom czasu w trakcie wakacji, poprzez wyrównanie szans edukacyjnych, wzmocnienie funkcji wychowawczej szkoły i środowiska lokalnego. Program odpowiada potrzebom środowiska w zakresie wyrównywania szans dzieci w rozwoju emocjonalnym, edukacyjnym, poznawaniu własnej wartości, uzdolnień, kształtowaniu umiejętności interpersonalnych, stymulacji dzieci mniej zdolnych. Program pomoże rozpoznać indywidualne zdolności, talenty i mocne strony każdego uczestnika, będzie wspierał w rozumieniu i poznawaniu pozytywnych wartości oraz pomagał w budowaniu pożądanych postaw społecznych. Aktywny wypoczynek poprzez zajęcia prowadzone w zdrowych i bezpiecznych warunkach wpłynie pozytywnie na jakość funkcjonowania dzieci w społeczeństwie. Proponowany program zajęć ma także cel integracyjny, ukierunkowany jest na pracę w grupie, kontakt z kolegami, budowanie relacji.